Έκθεση αποτελεσμάτων της έρευνας: “Σεξουαλική παρενόχληση και βία στο πλαίσιο της φοιτητικής ζωής”

Η έρευνα με θέμα “Σεξουαλική παρενόχληση και βία στο πλαίσιο της φοιτητικής ζωής” διενεργήθηκε το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων (Ε.Ι.Φ.) και του Κέντρου Κοινωνικής Έρευνας και Λήψης Αποφάσεων (Α.Κ.Κ.Ε.) του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), με χρηματοδότηση του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας (Ε.Λ.Κ.Ε.) και μετά από την έγκριση της Επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας του Α.Π.Θ. (αρ. πρωτ. 148172/2021).
Βασικός σκοπός της ήταν η αποτύπωση των αντιλήψεων και των εμπειριών του φοιτητικού πληθυσμού (σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο) σχετικά με διάφορες μορφές σεξουαλικής βίας και παρενόχλησης, στο πλαίσιο της φοιτητικής ζωής και των διαδικασιών που αυτή περιλαμβάνει.

Έκθεση αποτελεσμάτων

Σύνοψη της έρευνας

Παρουσίαση

ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Μήνυμα του Κοσμήτορα της Σ.Θ.Ε. καθηγητή κ. Νικολάου Καντηράνη.

Ψήφισμα της Κοσμητείας της Σ.Θ.Ε. για την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής Σωτηρίου Περσίδη.

Μήνυμα της Κοσμητόρισσας της Σ.Θ.Ε. Καθ. Χαράς-Μυρτώς-Αγάπης Χαραλάμπους_31-8-2024

Έκθεση της Επιτροπής Φύλου και Ισότητας της Σ.Θ.Ε.

Βραβείο Εξαίρετης Διδασκαλίας της Σ.Θ.Ε. για το έτος 2024